Hvala Allahu dž.š., Gospodaru svih svjetova. Donesimo salavat i selam na posljednjeg Allahovog poslanika i miljenika Muhammeda s.a.w.s., na njegove ashabe, porodicu i na sve koji su živjeli i umrli sa vjerom u srcu.
Braćo, podsjećam sebe i vas na čvrsto vjerovanje u Allaha, Njegove meleke, knjige, poslanike, Sudnji dan i Božije određenje.
Danas je 21. februar 2020. gregorijanske godine, odnosno 27. džumadel-uhra 1441. hidžretske godine.
Allah dž.š. u svom 40. kur’anskom pozivu vjernicima kaže:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْتُلُوا الصَّيْدَ وَأَنتُمْ حُرُمٌ ۚ وَمَن قَتَلَهُ مِنكُم مُّتَعَمِّدًا فَجَزَاءٌ مِّثْلُ مَا قَتَلَ مِنَ النَّعَمِ يَحْكُمُ بِهِ ذَوَا عَدْلٍ مِّنكُمْ هَدْيًا بَالِغَ الْكَعْبَةِ أَوْ كَفَّارَةٌ طَعَامُ مَسَاكِينَ أَوْ عَدْلُ ذَٰلِكَ صِيَامًا لِّيَذُوقَ وَبَالَ أَمْرِهِ ۗ عَفَا اللَّهُ عَمَّا سَلَفَ ۚ وَمَنْ عَادَ فَيَنتَقِمُ اللَّهُ مِنْهُ ۗ وَاللَّهُ عَزِيزٌ ذُو انتِقَامٍ
“O vjernici, ne ubijajte divljač dok obavljate obrede hadža! Onome od vas ko je hotimično ubije kazna je da jednu domaću životinju, čiju će vrijednost procijeniti dvojica vaših pravednih ljudi, pokloni Kabi, ili da se iskupi time što će, ravno tome, nahraniti siromahe, ili postiti, da bi osjetio pogubnost postupka svoga. A Allah je već oprostio ono što je bilo. Onoga ko to opet uradi – Allah će kazniti. Allah je silan i strog.” (El-Maide, 95.)
Muhammed, a.s., je rekao: “Islam se temelji na pet stvari: svjedočenju da nema boga sem Allaha i da je Muhammed a.s. Njegov rob i poslanik, obavljanju namaza, davanju zekata, postu ramazana i hadždžu.”
Prve četiri islamske dužnosti čovjek može obaviti u svako vrijeme i u svakom mjestu, dok se hadž mora obaviti na tačno određenom mjestu i u tačno određeno vrijeme. Hadž je kruna naših ibadeta i naše najbolje potovanje. Hadž je ibadet za kojeg Poslanik a.s. kaže: „Umra do umre je otkupljenje od grijeha počinjenih između njih, a za uredno izvršen i primljen hadž nema druge nagrade osim dženneta!“ Zbog toga je hadž najveća želja svakog pravog muslimana. Zbog toga je hadž ibadet za kojeg se pravi musliman počinje pripremati od najranijeg doba svoga života.
Draga braćo, da bi nam hadž bio primljen i da bi smo zaradili džennet, kako nam to Poslanik a.s. u hadisu poručuje nužno je da ispunimo određene uvjete. Onaj ko ne ispuni barem jedan uvjet, on će od hadža imati samo ono “hadžija” kod ljudi, dok će kod Allaha samo jedno obično putovanje.
- Iskren nijjet
Poslanik a.s. kaže: “Djela se rade sa namjerom i svakoj osobi pripada samo ono što je i naumila.” Šta ovo znači? Ako smo otišli na hadž isključivo radi Allaha i njegovog zadovoljstva, Allah će nam to tako i pisati. Ali ako smo otišli na hadž jer volimo putovati, ili kako bi smo tamo trgovali ili kako bi nas ljudi zvali hadžija, onda znajte da od našeg hadža nećemo imati ništa, osim onoga zbog čega smo i otišli.
Kažu da je otišao Mujo na hadž. I kada se vratio u Bosnu, zove njega komšija “Mujooo!!!” Mujo ništa. “Mujooo!!!” Opet ništa. I onda treći put zovne: “Hadžijaaa!!!” a Mujo će: “Reci komšija.”
Da nije žalosno, bilo bi smiješno.
- Halal zarada
U knjizi “Sarajevski nekrologij” Alija Nametak piše kako je krenula jedna grupa bosanskih hadžija na hadž. Među Sarajlijama bio i jedan Smajkić iz Podveleža. U dugom putovanju na lađi počeše razgovarati kako su zaradili hadžski mal. Među njima begova, aga, trgovaca… I ovaj Smajkić, čoban. Begovi zarađivali uzimajući od kmetova, age od dućana, trgovci od kupovine i prodaje. Upitaše Smajkića kako je on zaradio mal za hadž? On reče da je bio čoban, čuvao ovce, strigao ih i vunu prodavao, kupio sir i slao ga na pijacu, i maslo je kupio, poneko janje i od toga štedio. Jedan iskren hadžija mu reče: „Allahu a’lemu, tvoj je hadž kod Allaha kabul, a nas ostalih – da Bog da?!“
U jednoj predaji se kaže:: „Kada neko od vas krene na hadž, a opskrba mu je na halal način zarađena, a jahalica (prevozno sredstvo) pošteno stečenim novcem kupljena, kada stavi nogu u uzengiju (zakorači u prevozno sredstvo) i rekne: Lebbejkellahumme lebbejke, melek na nebesima uzvikne: – Tvoja opskrba i jahalica su na halal način stečeni i tvoj hadž Uzvišeni Allah prima.“
A kada neko od vas krene na hadž novcem kojeg je stekao na nepošten način, pa stavi nogu u uzengiju i uzvikne: Lebbejkellahumme lebbejke – melek na nebesima uzvikne: – Tvoja opskrba je stečena na nepošten način, a tvoja jahalica kupljena haram novcem, tvoj hadž se odbija i Uzvišeni ga ne prima.“
- Obaviti hadž po tačno određenim propisima
Mnogo je hadžskih propisa, ali zbog nedostatka vremena danas ćemo navesti samo one koje je Allah strogo naredio, i bez kojih hadž ne bi bio ispravan. Hadž ima 3 farza, a to su:
- Ihram. Kada kažemo ihram onda znači donošenje odluke za obavljanje hadža. Ihram se sastoji od nijjeta i telbije, a podrazumijeva oblaćčenje hadžske odjeće zvane ihrami.. Ihram označava ulazak u hadž, kada čovjek uđe u hadž, onda se on mora čuvati sljedećeg:
Allah dž.š. kaže: “Hadž je u određenim mjesecima; onom ko se obaveže da će u njima hadž obavljati nema snošaja sa ženama i nema ružnih riječi, i nema svađe u danima hadža. A za dobro koje učinite Allah zna. I onim, što vam je potrebno za put, snabdijte se. A najbolja opskrba je bogobojaznost. I Mene se bojte, o razumom obdareni!” /El-Beqare, 197.)
Od zabranjnih stavri je oblačenje, košulje, hlača, čarapa, kape ili bilo kakve druge šivene odjeće (muškarcima), kao i prekrivanje glave (muškarci) i lica.
Onome koji je u ihramima zabranjen je lov, čupanje, sječa drveća, i ubijanje životinja i insekata. Poslanik a.s. jedne prilike upitan, šta smije ubiti hodočasnik, pa je odgovorio: “Zmiju, škorpiona, miša, gavrana može gađati, ali ne i ubiti, psa koji ujeda, lunju (vrsta sokola) i divlju zvijer koja napada.”
Hadžija koji je u ihramu nesmij se mirisati, kao što ne smije koristiti mirišljiva sredsvta pri čišćenju odjeće., kao što ne smije sjeći nokte i šišati i brijati se. Allah dž.š. kaže: “…a glave svoje dok kurbani ne stignu do mjesta svoga, ne brijte.” (El-Beqare, 196.)
Ako bi neki od ovih propisa prekšio dužan je kurban zaklati ili nahraniti shodno tome siromehe ili postiti kako nam to ajat se početka hutbe govori.
- Boravak na Arefatu
Poslanik a.s. je rekao: “Hadž je Arefat. Onaj ko prisustvuje arefatskom noćnom skupu, prije pojave zore, taj je stigao na hadž.”
- Tavafu zijare. Tavaf se sastoji od obilaska oko Kabe sedam puta.
Onaj hadžija koji ne bi uradio samo jedno od gore nabrojanih farzova, njegov hadž se smatra neispravnim i on neće biti od onih kojima je Poslanik obećao džennet za ispravno obavljen hadž.
Draga braćo, hadž je dužan obaviti svako onaj ko ima sredstva za obavljanje hadža. Onaj ko bi imo sredstva, za odlazak na hadž, a ne obavi ga, Poslanik mu poručuje da bira kako će umrijeti kao jevrej ili kršćanin.
Priča se da je jedna grupa ahbaba sarajevskih trgovaca na jednom sijelu dogovoriše se da zajedno odu na hadž. Odrediše godinu svoga polaska. Kada dođe to vrijeme, jedan udavao kćer, drugi još otplaćivao kupljeni dućan, a treći bio slab. Ostali rekoše da neće bez njih, odgodiše putovanje i dogovoriše se da krenu slijedeće godine. Dogodine neko od tih ahbaba ponovo je bio spriječen nečim, pa zbog njega ponovo odgodiše za narednu godinu. Počeše umirati, jedan po jedan, a preostali živi nastaviše odgađati. I tako bi, svi pomriješe i ni jedan od njih ne ode na hadž.
Zato draga braćo, koji ste u mogućnosti, vrijeme je da se prijavite za hadž je ostao je još veoma mali broj slobodnih mijesta.
Gospodaru, omogući svima onima, koji imaju čist i iskren nijjet, želju i čežnju da obave hadž, omogući im to, olakšaj im i približi ih tome. AMIN!!!