Najpoznatije hadiske zbirke

Hadis predstavlja riječi, djela, i potvrde (odobrenja) Poslanika Muhammeda a.s. koje su, nakon Kur’ana, najvažniji izvor islamskog prava i morala. Hadiske zbirke su nastale kao rezultat marljivog rada islamskih učenjaka koji su sakupili i zabilježili ove izreke i djela kako bi ih sačuvali za buduće generacije. Postoji šest hadiskih zbirki koje su posebno cijenjene i poznate u sunitskoj tradiciji, često nazvane “Kutubus – Sitteh”(Šest knjiga).

  1. Sahih Buhari – Imam Muhammed ibn Ismail al-Buhari (810–870)

“Sahih El-Buhari” je najpoznatija i najcjenjenija zbirka hadisa među muslimanima. Smatra se najautentičnijom knjigom nakon Kur’ana.

Imam Buhari je postavio stroge kriterije za prihvatanje hadisa. Svaki prenosilac hadisa (ravija) morao je biti pouzdan i poznat po svojoj pobožnosti i tačnosti. Imam Buhari je putovao kroz mnoge islamske zemlje kako bi sakupljao hadise, a od nekoliko stotina hiljada hadisa koje je čuo, odabrao je oko 7.275 hadisa za svoju zbirku, uključujući ponovljene hadise.

Zbirka je organizovana po temama, uključujući vjerovanje, namaz, trgovinu, brak, i mnoga druga područja islamskog života. Zbirka sadrži hadise koji su najautentičniji prema strogim kriterijima koje je postavio Imam Buhari.

  1. Sahih Muslim – Imam Muslim ibn El-Hadždžadž (821–875)

“Sahih Muslim” se smatra drugom najautentičnijom hadiskom zbirkom nakon “Sahih El-Buharija”. Muslim je bio učenik Imama Buharija i koristio je slične metode u prikupljanju hadisa.

Imam Muslim je bio veoma pažljiv u provjeri lanaca prenosilaca hadisa (isnad). Njegova zbirka sadrži hadise koji su preneseni od pouzdanih prenosilaca i koji imaju neprekinut lanac prenošenja. Muslim je u svoju zbirku uključio oko 3.033 različitih hadisa (bez ponavljanja).

“Sahih Muslim” je, poput “Sahih El-Buharija”, organizovan po temama i pokriva različite aspekte islamskog vjerovanja, zakona i morala.

  1. Sunen Ebu Davud – Imam Ebu Davud El-Sidžistani (817–889)

“Sunen Ebu Davud” je jedna od najvažnijih zbirki hadisa koja se fokusira na pravne propise i šerijatsko pravo. Ova zbirka je cijenjena među islamskim pravnicima.

Imam Ebu Davud je sakupio oko 4.800 hadisa, pažljivo birajući one koji su relevantni za šerijatske propise. Njegova zbirka je posebno korisna za pravnike, jer se fokusira na hadise koji se odnose na fikh (islamsko pravo).

“Sunen Ebu Davud” sadrži hadise organizovane po pravnim pitanjima, kao što su namaz, post, zekat, hadž, brak, i trgovina.

  1. Sunen En-Nasai – Imam Ahmad ibn Šu’ajb En-Nasai (829–915)

“Sunen En-Nasai” je cijenjena zbirka hadisa koja se također fokusira na pravne aspekte i šerijatske propise, s posebnim naglaskom na kvalitet hadisa. Sadrži 5761 hadisa.

En-Nasai je bio vrlo pažljiv u odabiru hadisa, birajući samo one s pouzdanim prenositeljima. Njegova zbirka se smatra jednim od najpreciznijih i najtačnijih među Kutubus-Sitteh.

Kao i “Sunen Ebu Davud”, “Sunen En-Nasai” je organizovan po temama vezanim za šerijatsko pravo, s posebnim fokusom na kvalitet hadisa.

  1. Sunen Et-Tirmizi – Imam Muhammad ibn Isa Et-Tirmizi (864–892)

“Sunen Et-Tirmizi” je jedinstvena zbirka hadisa, jer pored svakog hadisa, autor nudi i komentare o pouzdanosti hadisa i njihovom statusu kod drugih učenjaka. Sadrži 3956 hadisa.

Imam Et-Tirmizi je koristio metodu sakupljanja hadisa koja je uključivala provjeru lanaca prenosilaca, ali je također uključivao hadise koji su ocijenjeni kao hasan (dobri) i da’if (slabi), uz dodatne komentare o njima.

Zbirka je organizovana po pravnim pitanjima, ali također uključuje hadise o akaidu (vjerovanju) i moralu.

  1. Sunen Ibn Madže – Imam Ibn Madže El-Kazvini (824–887)

“Sunen Ibn Madže” je posljednja od šest velikih zbirki hadisa i sadrži hadise koji nisu uključeni u prethodne zbirke. Ova zbirka je posebno cijenjena zbog svog doprinosa u obogaćivanju korpusa hadisa. Sadrži 4341 hadis.

Ibn Madže je sakupljao hadise iz različitih izvora i uključio je i one hadise koji su slabijeg kvaliteta, ali su i dalje važni za razumijevanje šerijatskih propisa.

Zbirka pokriva širok spektar tema, uključujući fikh, akaid, i historijske događaje. Iako neki hadisi u ovoj zbirci nisu na nivou autentičnosti kao u drugim zbirkama, ona je i dalje vrlo vrijedna za učenjake i studente.

 

Hadiske zbirke predstavljaju osnovu za razumijevanje Poslanikovih riječi i djela, a time i za pravilno prakticiranje islama. Svaka od ovih zbirki ima svoje specifičnosti i vrijednosti, te zajedno čine dragocjeno naslijeđe islamskog znanja. Trebamo biti svjesni važnosti ovih zbirki i uloge koju one imaju u oblikovanju islamske prakse i vjerovanja.