Poroci su ozbiljna prijetnja zdravlju, moralnosti i duhovnom stanju pojedinca, ali i cijele zajednice. Islam, kao savršeni sistem života, strogo zabranjuje poroke koji uništavaju čovjekovo tijelo, um, duh i društvo. Ova lekcija će se fokusirati na pet ključnih poroka: alkohol, droga, kocka, duhan (uključujući cigarete i nargile) i prostitucija, te će detaljno obraditi vjerske argumente, kao i posljedice koje ovi poroci ostavljaju na pojedinca i društvo.
Alkohol
Alkohol je izričito zabranjen (haram) u islamu zbog štetnih učinaka na ljudski um, tijelo i društvo. Allah dž.š. u Kur’anu jasno naređuje vjernicima da se klone alkohola:
“O vjernici! Vino i kocka i kumiri i strelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite.”
Ovaj ajet jasno označava alkohol kao “šejtanovo djelo” i naređuje da se potpuno klonimo konzumacije alkohola kako bismo postigli ono što želimo, a to je Allahovo zadovoljstvo i uspjeh na oba svijeta.
Poslanik Muhammed a.s. također je naglašavao štetnost alkohola u brojnim hadisima:
“Sve što opija je haram. Što god u velikoj količini opija, u maloj količini je također haram.”
Ovaj hadis jasno ukazuje na to da konzumacija alkohola, bez obzira na količinu, nije dozvoljena, jer i najmanja količina može dovesti do štetnih posljedica.
Poslanik Muhammed a. s. također je rekao:
“Alkohol je majka svih zala. Ko god ga pije, njegov namaz neće biti primljen 40 dana, a ako umre prije nego što se pokaje, Allah će ga kazniti u vatri.”
Ovaj hadis ukazuje na to da alkohol vodi ka drugim grijesima i da onaj ko pije alkohol ozbiljno ugrožava svoj duhovni položaj pred Allahom.
Muhammed a.s. kaže:
“Allah je prokleo alkohol, onoga ko ga pije, onoga ko ga toči, onoga ko ga prodaje, onoga ko ga kupuje, onoga ko ga prerađuje, onoga ko ga nosi, onoga kome se nosi, onoga ko ga servira, i onoga ko zarađuje na njemu.”
Posljedice alkoholizma
Alkoholizam razara ljudsko zdravlje i moral. Fizičke posljedice uključuju bolesti jetre, kao što su ciroza i rak jetre, kao i oštećenja mozga, srca i probavnog sistema. Alkohol može uzrokovati mentalne poremećaje, poput depresije, anksioznosti i gubitka pamćenja. Osobe koje konzumiraju alkohol često doživljavaju smanjenje sposobnosti prosuđivanja i samokontrole, što može dovesti do rizičnog ponašanja, uključujući nasilje, kriminal, prometne nesreće i samopovređivanje.
Društvene posljedice alkoholizma uključuju razaranje porodica, jer alkohol često dovodi do nasilja u porodici, razvoda, zanemarivanja djece i gubitka socijalnog statusa. Alkoholizam također povećava rizik od siromaštva, jer osobe sklone alkoholu često troše velike sume novca na piće, što dovodi do dugova i finansijske nesigurnosti.
Na kraju, alkoholizam narušava duhovno stanje čovjeka, udaljavajući ga od Allaha i njegove milosti. Kao vjernici, moramo se čuvati ove pošasti i poduzimati sve mjere kako bismo zaštitili sebe i naše bližnje od njegovih štetnih učinaka.
Droga
Kao i alkohol, droga je strogo zabranjena u islamu. Droge otupljuju um, narušavaju svijest i razaraju tijelo, što je direktno suprotno islamskim načelima očuvanja zdravlja i razuma. U hadisu Poslanika a.s. se navodi:
“Sve što opija je haram.”
Ovaj hadis jasno stavlja do znanja da sve vrste opojnih sredstava, uključujući droge, spadaju u kategoriju harama. U dodatnom hadisu, Poslanik a.s. rekao je:
“Zaista Allah nije učinio vaš lijek u onome što vam je zabranio.”
Ovaj hadis naglašava da se zdravlje ne može postići kroz upotrebu haram sredstava poput droga, jer su one štetne i zabranjene.
Kur’an također naglašava važnost očuvanja zdravlja i uma:
“I sami sebe ne ubijajte, jer Allah je prema vama milostiv.”
Droga predstavlja direktnu prijetnju životu, zdravlju i umu, zbog čega je zabranjena u islamu.
Posljedice konzumiranja droga
Droga ima razorne učinke na tijelo i um. Fizičke posljedice uključuju ovisnost, koja često vodi ka ozbiljnim zdravstvenim problemima kao što su srčani problemi, respiratorne bolesti, oštećenje mozga, gubitak težine, pa čak i smrt. Droga također povećava rizik od zaraznih bolesti, kao što su HIV i hepatitis, zbog upotrebe zaraženih igala među korisnicima droga.
Mentalne posljedice konzumiranja droga uključuju depresiju, anksioznost, paranoju, halucinacije i gubitak pamćenja. Ovisnici o drogama često pate od mentalnih poremećaja, što dodatno otežava njihovu sposobnost da vode normalan život.
Društvene posljedice konzumiranja droga su jednako destruktivne. Ovisnici često gube posao, dom i socijalne veze. Droga vodi ka socijalnoj izolaciji, razaranju porodica i povećanju kriminala. Ovisnici su često prisiljeni da se bave ilegalnim aktivnostima kako bi financirali svoju ovisnost, što dovodi do daljnje propasti društvenih normi i povećanja kriminala.
Duhovno, droga uništava vezu čovjeka s njegovim Stvoriteljem. Ovisnost o drogi vodi ka zanemarivanju vjerskih dužnosti, gubitku svijesti o Allahovoj prisutnosti i udaljavanju od istinskih vrijednosti islama.
Kocka
Kocka je još jedan od poroka koji je strogo zabranjen u islamu. U Kur’anu, Allah, dž.š., jasno osuđuje kocku zajedno s alkoholom:
“O vjernici! Vino i kocka i kumiri i strelice za gatanje su odvratne stvari, šejtanovo djelo; zato se toga klonite da biste postigli što želite.”
Kockanje je opisano kao “šejtanovo djelo” jer stvara neprijateljstvo i mržnju među ljudima, odvraća ih od sjećanja na Allaha i od namaza, te ih vodi u propast.
Poslanik Muhammed a.s. također je upozoravao na opasnosti kocke u brojnim hadisima. Jedan od njih glasi:
“Ko god kaže svom prijatelju: ‘Dođi, kladimo se,’ neka udijeli sadaku (kao iskupljenje).”
Ovaj hadis naglašava da je čak i pozivanje na kocku grijeh koji zahtijeva iskupljenje kroz sadaku.
Kocka ne samo da uništava materijalno bogatstvo, već razara i duhovne vrijednosti čovjeka, udaljavajući ga od ispravnog puta.
Posljedice kockanja
Kockanje ima ozbiljne posljedice na pojedinca i društvo. Pojedinci koji su ovisni o kocki često upadaju u duboke dugove, gube imovinu, posao, pa čak i domove. Kocka uništava porodične odnose, izaziva sukobe, dovodi do razvoda i zanemarivanja djece. Ovisnici o kocki često postaju izolirani od društva, gubeći povjerenje prijatelja i rodbine.
U društvenom kontekstu, kocka doprinosi kriminalu. Mnogi ovisnici o kocki pribjegavaju ilegalnim sredstvima, poput krađe ili prevara, kako bi financirali svoju ovisnost. Kockanje također vodi ka korupciji, jer pojedinci često pokušavaju nelegalno nadoknaditi izgubljeni novac.
Duhovno, kocka uništava moralne vrijednosti i udaljava osobu od Allahove milosti. Kockanje odvraća osobu od sjećanja na Allaha, namaza i vjerskih obaveza, vodeći je ka duhovnoj propasti.
Duhan (cigarete i nargile)
Duhan, uključujući cigarete i nargile, također je porok koji je zabranjen u islamu zbog svoje štetnosti za ljudsko zdravlje. Iako su cigarete i nargile relativno noviji fenomen u odnosu na tradicionalne poroke poput alkohola i kocke, islamski učenjaci su jednoglasno osudili upotrebu duhana na osnovu principa očuvanja zdravlja.
Kur’an naglašava važnost očuvanja tijela:
“I sami sebe ne ubijajte, jer Allah je prema vama milostiv.”
Iako se ovaj ajet direktno odnosi na samoubistvo, učenjaci su ga tumačili i kao zabranu bilo kakvog oblika štete prema vlastitom tijelu, uključujući upotrebu duhana.
Poslanik Muhammed a.s. također je rekao:
“Zaista Allah nije učinio vaš lijek u onome što vam je zabranio.”
Ovaj hadis dodatno naglašava zabranu upotrebe bilo čega što je štetno za tijelo, što uključuje i duhan.
Posljedice pušenja
Pušenje cigareta i nargila ima ozbiljne zdravstvene posljedice. Dugotrajna upotreba duhana dovodi do bolesti poput raka pluća, srčanih bolesti, moždanog udara, hroničnih bolesti pluća i drugih respiratornih problema. Duhan također negativno utječe na imunološki sistem, povećavajući rizik od infekcija i drugih bolesti.
Duhan ima i društvene posljedice. Pušači često troše velike sume novca na cigarete i nargile, što može dovesti do financijske nesigurnosti. Pušenje također može uzrokovati pasivno pušenje, što negativno utječe na zdravlje onih koji su izloženi dimu.
Duhovno, pušenje može narušiti vezu čovjeka s Allahom, jer je svjesno uništavanje vlastitog zdravlja suprotno islamskim načelima očuvanja tijela i života.
Prostitucija
Prostitucija je jedan od najstarijih poroka i strogo je zabranjena u islamu. Islam se zalaže za čistoću i čednost, a prostitucija predstavlja direktno kršenje tih principa. Allah dž.š. jasno zabranjuje blud, pa kaže:
“I ne približavajte se bludu, jer to je razvrat, kako je to ružan put!”
Ovaj ajet ne samo da zabranjuje blud, već i sve ono što vodi ka bludu, uključujući prostituciju.
Poslanik Muhammed a.s. također je rekao:
“Nema grijeha nakon širka teži od bluda.“
Ovaj hadis ukazuje na težinu grijeha bluda i prostitucije, koji narušavaju moralne vrijednosti društva i uništavaju porodične veze.
Posljedice prostitucije
Prostitucija ima ozbiljne posljedice na pojedinca i društvo. Fizičke posljedice uključuju povećani rizik od spolno prenosivih bolesti, uključujući HIV, hepatitis i sifilis. Prostitucija također često dovodi do neželjenih trudnoća, pobačaja i zdravstvenih komplikacija.
Mentalne posljedice prostitucije uključuju depresiju, nisko samopouzdanje, osjećaj krivnje i stida, kao i poremećaje u odnosima s drugim ljudima. Prostitucija također dovodi do socijalne izolacije i stigmatizacije u društvu.
Društvene posljedice prostitucije uključuju razaranje porodica, povećanje broja neželjene djece, nasilje nad ženama i djecom, te povećanje kriminala. Prostitucija također doprinosi širenju narkomanije, trgovine ljudima i drugih oblika eksploatacije.
Duhovno, prostitucija vodi ka udaljavanju od Allaha i gubitku Njegove milosti. Osobe koje se bave prostitucijom često zanemaruju vjerske obaveze i gube svijest o Allahovoj prisutnosti, što ih vodi ka duhovnoj propasti.
Zadaća svakom vjerniku je da se kloni ovih poroka i da podučava druge o njihovim štetnim učincima, kako bismo svi zajedno izgradili zdravije i pravednije društvo.