Ekstremizam u islamu

Islam, kao vjera mira i umjerenosti, izričito osuđuje sve oblike ekstremizma. Kroz ovu lekciju, naučit ćemo šta je ekstremizam, zašto je opasan, i kako nas naša vjera uči da izbjegavamo krajnosti u našim djelima i mišljenjima. Također ćemo govoriti o opasnosti neopravdanog proglašavanja drugih nevjernicima (tekfir), što je jedan od najopasnijih oblika ekstremizma.

Šta je ekstremizam?

Ekstremizam znači zauzimanje stavova i činjenje djela koja izlaze iz okvira umjerenosti i učenja islama. To je ponašanje koje prelazi granice koje je postavio Allah dž.š. i koje može uzrokovati štetu pojedincima, zajednici i društvu. Islam nas uči da budemo umjereni u svemu što radimo. Allah dž.š. kaže u Kur’anu:

“I tako smo vas učinili zajednicom sredine…“

Ovaj ajet nas podsjeća da islam zagovara umjerenost u svemu: u vjerovanju, ibadetima, odnosima s drugima i u svakodnevnom životu. Ekstremizam, s druge strane, vodi ka nepravednim i opasnim postupcima koji su u suprotnosti s osnovnim vrijednostima naše vjere.

Opasnost ekstremizma

Ekstremizam je opasan, jer može dovesti do nasilja, netolerancije, mržnje i razdora unutar zajednice. Osobe koje prihvate ekstremne stavove često misle da su samo njihovi stavovi ispravni, a sve druge smatraju neprijateljima ili nevjernicima. Takvo razmišljanje dovodi do sukoba i može prouzrokovati veliku štetu.

Allah dž.š. nam jasno kaže: “I ne ubijajte ljude – jer to vam Allah zabranjuje, osim kada pravda zahtijeva…”

Islam strogo zabranjuje nasilje i nepravedno prolijevanje krvi. Poslanik Muhammed a.s. također nas je upozorio na opasnost ekstremizma rekavši:

“Čuvajte se pretjerivanja u vjeri, jer su zbog pretjerivanja u vjeri propale ranije zajednice.”

Ovaj hadis nas upozorava da je pretjerivanje u vjeri, ili prihvatanje ekstremnih stavova, put koji vodi ka propasti. Islam nas uči da slijedimo srednji put, da budemo tolerantni i da poštujemo različita mišljenja unutar okvira vjere.

Opasnost neopravdanog proglašavanja drugih nevjernicima (tekfir)

Jedan od najopasnijih oblika ekstremizma u islamu je neopravdano proglašavanje drugih nevjernicima, što se naziva tekfir. Tekfir je čin kada neko tvrdi da druga osoba, koja se izjašnjava kao musliman, nije vjernik. Ovaj čin je izuzetno ozbiljan i može dovesti do velikih posljedica, kao što su podjele unutar zajednice, nasilje i smrt.

Poslanik Muhammed a.s. nas je strogo upozorio na opasnost proglašavanja drugih nevjernicima. Rekao je:

“Ako čovjek kaže svom bratu: ‘O nevjerniče’, to će se vratiti na jednog od njih dvojice.”

Ovaj hadis jasno pokazuje da neopravdano proglašavanje nekoga nevjernikom nosi ogromnu odgovornost. Ako osoba koja je prozvana nevjernikom u stvarnosti nije nevjernik, tada se ova optužba vraća na onoga ko ju je izrekao, što znači da je on počinio teški grijeh. Islam nas uči da budemo vrlo oprezni i da izbjegavamo takve optužbe.

Primjeri umjerenosti u islamu

Poslanik Muhammed a.s. bio je najbolji primjer umjerenosti u vjeri. On je uvijek tražio srednji put i odbijao je krajnosti. Jedan primjer iz njegovog života pokazuje kako je reagirao na pretjerivanje u vjeri. Kada su neki ashabi odlučili da će se potpuno posvetiti ibadetu, odričući se svakodnevnih potreba poput hrane, pića i sna, Poslanik je rekao:

“Nisam ja poslan da činim poteškoće, nego da olakšavam.“

Ovim riječima nas je Poslanik Muhammed a.s. podsjetio da islam nije vjera koja zahtijeva pretjerivanje ili ekstremne mjere. Umjerenost je ključ za ispravno razumijevanje i prakticiranje vjere.

Kako se boriti protiv ekstremizma?

Islam nas uči da se borimo protiv ekstremizma kroz obrazovanje, toleranciju i ljubav prema svim Allahovim stvorenjima. Prvo, moramo se truditi da ispravno razumijemo svoju vjeru i da ne slijedimo pogrešna tumačenja koja nas mogu odvesti na put ekstremizma. Allah dž.š. nam u Kur’anu kaže:

“I ne idite krivim putem…“

Ovaj ajet nas podsjeća da uvijek trebamo slijediti ispravan put, a to je put umjerenosti i pravde.

Drugo, moramo razvijati toleranciju prema drugima, čak i ako se ne slažemo s njima. Islam nas uči da poštujemo različita mišljenja i da se trudimo razumjeti druge, umjesto da ih osuđujemo. Poslanik Muhammed a.s. je rekao:

“Najbolji među vama su oni koji imaju najljepši ahlak (moral).”

Ahlak, ili moral, uključuje strpljenje, toleranciju i ljubaznost prema drugima.

 

Naša dužnost kao muslimana je da slijedimo srednji put, da budemo pažljivi u svojim riječima i djelima, i da se trudimo biti primjer dobrote i pravde u našem društvu.

Kolonimo se krajnosti i gradimo društvo zasnovano na miru i međusobnom poštovanju.