Zanimljivo je da su mnogi Bošnjaci, nakon selama, zadržali i merhaba, što u potpunosti odgovara sunnetu Allahovog Poslanika, s.a.w.s. Otuda, nije tačna konstatacija nekih ljudi koji kažu da je merhaba isto što i zdravo, naprosto zato što je Poslanik islama, s.a.w.s., koristio merhaba, a nikada nije koristio zdravo. Treba samo napomenuti da se merhaba koristi isključivo nakon selama, što ćemo i primjetiti, u hadisima koje ćemo citirati. Naime, ovaj termin se upotrebljava u značenju „dobro došao!“
Aiša, r.a., prenosi da bi Vjerovjesnik, s.a.w.s., kada bi se pojavila njegova kćerka Fatima, r.a., rekao: „Merhaba, kćeri moja!“, i posadio je da sjedne s njegove desne ili lijeve strane.
Ummu Hani, r.a., kćerka Ebu Talibova, kaže: „Otišla sam Allahovom Poslaniku, s.a.w.s., one godine kada je oslobođena Mekka i zatekla ga kako se kupa, a Fatima ga zastire odjećom. Nazvala sam selam, a on upita: ‘Koje to?’ Rekla sam: ‘Ja sam Ummihana.’ On tada, reče:’Merhaba, Ummihana!’“
Ali b. Ebi Talib, r.a., prenosi da je Ammar b. Jasir, r.a., tražio dopuštenje da uđe kod Poslanika, s.a.w.s., a on, prepoznavši mu glas, mu je rekao:“Merhaben bit-tajjibil-mutajjebi!“
Ikrime b. Ebi Džehl, r.a., kaže: „Allahov Poslanik, s.a.w.s., me dočekao, onog dana kada sam mu došao, riječima: ‘Merhaba, muhadžire konjaniče!’“
Zanimljivo je spomenuti razlog izgovaranja – sebebi varud – ovog hadisa. Naime, Ikrime je bio sin Ebu Džehla. Obojica su bili poznati po velikoj mržnji spram islama i Muhammeda, s.a.w.s. Kada su muslimani 630. godine oslobodili Mekku, Ikrime je uzjahao konja i pobjegao, plašeći se osvete muslimana za njegovo neprijateljstvo. Njegova žena, Ummu Hakim bint el-Haris je pitala Poslanika, s.a.w.s., hoće li amnestirati i Ikrimu. Nakon što je Vjerovjesnik, s.a.w.s., potvrdno odgovorio, ona je uzjahala konja i stigla svog muža, koji se već ukrcavao u lađu za Abesiniju, i vratila ga u Mekku. Kada je stigao Poslaniku, s.a.w.s., on mu j izgovorio ove riječi, koje znače: Dobro došao iz zemlje nevjerstva, u koju je krenuo, u zemlju islama i mira, u koju se vraća, jer nakon oslobađanja Mekke, hidžra u druge predjele je bila suvišna! Ikrime, r.a., je, nakon toga, postao jedan od velikih junaka islama i borac za njegovu afirmaciju. Poginuo je u bici na Jermuku 13.god. po Hidžri, u 62. godini života.
Na kraju, može se konstatirati da se merhaba upotrebljava u smislu dobrodošlice. Ovaj izraz Allahov Poslanik, s.a.w.s., je, kako smo vidjeli, koristio. Sasvim je ispravno koristiti taj termin nakon nazivanja selama i, na taj način, primjeniti, pored selama, još jedan sunnet! Treba izbjegavati da taj izraz preraste u pozdrav i tako potisne selam, što bi bilo suprotno sunnetu!